+
Lesson Plan
Curated OER

Year Book Page Special Shape Collage

For Teachers 8th - 10th
Learners design a collage of pictures for a yearbook that make a shape. They determine the area of the shape and the price of putting the collage in the yearbook.
+
Lesson Plan
Curated OER

Spending Money

For Teachers 2nd
Second graders add and subtract amounts of money.
+
Lesson Plan
Curated OER

Running a School Bakery

For Teachers 6th - 9th
Students explore marketing concepts while producing food items to sell.
+
Lesson Plan
Curated OER

Wacky Water World

For Teachers 8th
Eighth graders calculate a system of equations to find the best ticket price for a ticket at a water park. They explain how the equations helped them make their decision on the best price.
+
Interactive
Wisc-Online

Wisc Online: Inflation

For Students 3rd - 8th
This online slideshow teaches students about the economic concept of inflation.
+
Unit Plan
Texas A&M University

Texas A&m University: Market Characteristics

For Students 9th - 10th
This site sets up a list of market characteristics. Sample price and volume data included.
+
Unit Plan
Sophia Learning

Sophia: Prices and Equilibrium

For Students 9th - 10th
Through a series of resources, students use the concept of demand and supply to explain how free market prices and quantities are established, define equilibrium, and understand the idea of shortage and surplus.
+
Activity
Sophia Learning

Sophia: Producer and Consumer Surplus

For Students 9th - 10th
By using notes and supporting videos, tutorial helps students to acquire an understanding of producer and consumer surplus and to be able to calculate it.
+
Lesson Plan
Save And Invest

Finra Investor Education Foundation: Revenue, Expenses and the Break Even Point

For Teachers 9th - 10th
This lesson plan introduces students to fundamental concepts of successfully starting and running a business, focusing on revenue, expenses, expansion and use of break-even point analysis.
+
Lesson Plan
Save And Invest

Finra Investor Education Foundation: Break Even Point

For Teachers 9th - 10th
This lesson plan introduces students to fundamental concepts of starting and running a business, focusing on break-even point analysis.
+
Unit Plan
CK-12 Foundation

Ck 12: Arithmetic: Percent of Change Grades 9 10

For Students 9th - 10th
[Free Registration/Login may be required to access all resource tools.] Use the percent change formula to solve real-world applications.
+
Unit Plan
CK-12 Foundation

Ck 12: Arithmetic: Prices Involving Sales Tax

For Students 7th
[Free Registration/Login may be required to access all resource tools.] Have you ever had to calculate a tip in a restaurant? Figure out the amount with taxes and estimate appropriate tips.
+
Lesson Plan
Council for Economic Education

Econ Ed Link: The Higher You Climb, the More You Pay

For Teachers 6th - 8th
Students will take a "Virtual Tour" of the Eiffel Tower in Paris France and locate the price of a bottle of water at each viewing platform. They will need to problem solve how to pay for admission, buy the water and be able to pay for...
+
Lesson Plan
Council for Economic Education

Econ Ed Link: The Price of Gasoline: What's Behind It?

For Teachers 6th - 8th
In this lesson, students investigate the variables that contribute to the cost of gasoline. They learn that while OPEC nations do influence the price of oil and thus the price of gasoline, other factors also influence the price.
+
Interactive
Other

International Monetary Fund: Trading Around the World

For Students 9th - 10th
An interactive simulation and role-playing activity based on a fast-paced game that challenges the player to buy low and sell high. The simulation is a trading model that matches the player with computerized traders from around the world.
+
Interactive
Council for Economic Education

Econedlink: Supply

For Students 9th - 10th
This video teaches the concept of Supply. Supply refers to a relationship between price and the quantity of a good or service that firms are willing to produce. The website contains an interactive quiz and links for related lesson plans.
+
Unit Plan
Ingles Mundial

Ingles Mundial: Shopping Vocabulary

For Teachers 9th - 10th
Great tool for teaching Spanish-speaking English Language Learners (ELL). This vocabulary lesson focuses on numbers, prices, and shopping phrases. A variety of interactive, self-correcting exercises are provided to reinforce material...
+
Lesson Plan
Council for Economic Education

Econ Ed Link: The Best Deal

For Teachers 3rd - 8th
Learners will learn how to determine 'price per unit' to help make decisions when comparing products.
+
Article
Federal Trade Commission

Federal Trade Commission: Consumer: Saving Money When You Shop

For Students 9th - 10th
Learn how to save money when you shop. Tips for using coupons and how to find a good deal.
+
Unit Plan
Khan Academy

Khan Academy: The Building Blocks of Keynesian Analysis

For Students 9th - 10th Standards
Keynesian economics focuses on explaining why recessions and depressions occur and offering a policy prescription for minimizing their effects. The Keynesian view of recession is based on two key building blocks: recessions occur when...
+
Unknown Type
Khan Academy

Khan Academy: Long Run Self Adjustment in the Ad as Model

For Students 9th - 10th
Practice what you've learned about the long-run adjustment of output, employment, and prices to changes in aggregate demand and short-run aggregate supply in this exercise.
+
Professional Doc
PBS

Pbs Learning Media: Frontline: The Other Drug War Teacher's Guide

For Students 9th - 10th
Consider the debate over prescription drug pricing, the government's role in regulating drug prices, concepts of media literacy and the role of these concepts in pharmaceutical advertising, in this Teacher's Guide to "The Other Drug...
+
Handout
Digital History

Digital History: The Age of Inflation

For Students 9th - 10th
This site is a short article on inflation, but has a few prices of everyday goods from 1967 that might help in understanding inflation and how much prices have increased.
+
Website
University of Massachusetts

Nibble: Unit Price

For Students 9th - 10th
Here is an article discussing unit price. The article talks about buying in bulk and buying store brands to receive the same product for a lower unit price.