California Education Partners
School Supplies
Make sure to get enough for everyone. The three-part assessment task requires scholars to calculate with decimals. Learners determine the cost of school supplies and whether the teachers have ordered enough. The assessment is the sixth...
Yummy Math
Which Sweet Heart Candy Is the Best Deal?
Get the most Valentine's candy for your money with a fun math activity! After examining three deals for buying candy hearts in bulk, young mathematicians decide which deal is the best and use bar graphs to demonstrate their claim. They...
Noyce Foundation
Cat Food
Determine the right mix of cans of cat food. The resource consists of an assessment task to determine the cost to feed two cats for a specific number of days and requires scholars to interpret remainders within a context....
Illustrative Mathematics
Margie Buys Apples
One of the most common, everyday applications of math is dealing with money. This single problem calculating how much change Margie receives is more involved than it appears at first glance. An understanding of how fractions and decimals...
Math Mammoth
Money and Change
In this consumer math worksheet, students estimate and then multiply the given money amounts. Students also practice finding change. There are seven problems to complete.
Curated OER
Multiplying Money
Fourth graders use movie ticket prices and zoo admission prices to practice multiplying money amounts. In this money multiplication lesson, 4th graders use the Internet to find admission prices for amusement prices and movies. Students...
Curated OER
Multiply by Two-Digit Numbers
In this multiplication worksheet, students solve 13 problems in which dollars and cents or 3 digit numbers are multiplied by 2 digits. Students will need to rewrite some of the problems.