101 Questions
Gas Station Ripoff
Ever wonder if you can trust the pump that pumps your gas? Budding mathematicians use video evidence to analyze the cost-per-gallon ratio at different intervals for three different pumps. Their goal is to identify the pump that is...
101 Questions
Would You like Fries with Your Order?
Ever wonder what you are paying for a single fry at McDonald's? An engaging lesson compares the cost per fry in a small order to a larger order. It's a great application of unit rate that is sure to make your classes hungry for more!
101 Questions
Bolt Conversion
Usain Bolt and Superman have something in common—speed! A video of one of Bolt's races introduces young scholars to the concept of unit rate. Using data from the race, the narrator calculates a unit rate in kilometers per hour, which...
101 Questions
Jam Session
Don't let the learning in your classroom get jammed up! Intrigue your scholars with an open-ended scenario to explore. A video presentation shows a challenging stretch of road that is susceptible to traffic jams. The task is to determine...
101 Questions
Super Bear
Bear with your classes as they explore unit rate and proportions using gummies! Gummy bears come in many different sizes, including a 2,250-gram super bear! The task asks learners to determine how many regular bears and how many mini...
Arcademics
Dirt Bike Proportions
Dirt Bike Proportions is a multi-player racing game that allows students from anywhere in the world to race one another while completing equivalent proportions!
California Education Partners
Miguel's Milkshakes
Moooove over, there's a better deal over there! The fourth segment in a series of eight requires individuals to determine the best unit cost for milk. Scholars calculate the least amount they can spend on a particular quantity of...
California Education Partners
Animals of Rhomaar
Investigate the growth rates of alien animals. Pupils study fictional animals from another planet to determine how much they grow per year. The investigators plot the growth of their animals over a period of time and then compare...
EngageNY
From Rates to Ratios
Look at rates from a general perspective. The 17th part of a 29-part series provides problems that help pupils develop more general ratios from given rates. Scholars determine unit rates and ratios that are associated with given rates....
EngageNY
Problem Solving Using Rates, Unit Rates, and Conversions
Find a way to work with rates. The 23rd part in a 29-part series presents work problems for the class to solve given work rates. Pupils compare rates to determine which is faster. Some problems require learners to convert the rates to...
EngageNY
Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions II
Which rate is greater and by how much? Pupils continue to compare rates to solve problems in the 20th portion of a 29-part series. Rates are presented in a variety of representations either using the same representation or different...
EngageNY
Finding a Rate by Dividing Two Quantities
Develop the right station to solve rate word problems. The 18th lesson in a series of 29 starts by interpreting the aspects of rates with two different quantities. Pupils use the interpretation of rates to solve problems, and groups work...
EngageNY
Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions
Speed up your scholars' understanding of ratios. Class members compare ratios related with speeds presented in different representations. They then use the unit rates to make the comparisons.
EngageNY
From Ratios to Rates
Rate ratios with unit rates and rate units. Pupils take ratios and determine their associated rates and unit rates. The scholars identify the different aspects of rates, the unit rate, and the rate unit. The instructional activity is the...
Math Worksheets Land
Cinco de Mayo Shopping Spree
Add a festive flair to math instruction on Cinco de Mayo with a worksheet designed to reinforce division, finding unit prices, and solving word problems.
Curated OER
Buying Coffee
Starbucks or house blend? Pupils analyze the unit rate as the cost per pound of coffee. They use a graph to visualize the unit rate given the cost for a quantity other than one pound.
EngageNY
Ratios of Fractions and Their Unit Rates 2
Remodeling projects require more than just a good design — they involve complex fractions, too. To determine whether a tiling project will fit within a given budget pupils calculate the square footage to determine the number of...
Curriculum Corner
Guest Teacher Plans: Grade 6
Taking a day off of school can feel like a lot more work than going because of the time and effort that goes into making sub plans. Make your life easier with a daily plan for a guest teacher designed to meet the needs of sixth...
Curriculum Corner
Unit Rate Problem Solving
Eight word problems and a well organized answer sheet make up a practice page designed to reinforce unit rates.
Noyce Foundation
Lawn Mowing
This is how long we mow the lawn together. The assessment requires the class to work with combining ratios and proportional reasoning. Pupils determine the unit rate of mowers and calculate the time required to mow a lawn if they work...
Bowland
Reducing Road Accidents
By making the following changes to the roads, we can prevent several accidents. A multiple-day lesson prompts pupils to investigate accidents in a small town. Pairs develop a proposal on what to do to help reduce the number of...
Teach Engineering
Cost Comparisons
Our final proposal for the cost of the bridge requested is ... In the last segment in a series of 10, pairs work together to develop a proposal for a city bridge design. The class completes a cost comparison between concrete and steel to...
Balanced Assessment
At the Supermarket
Grocery managers and chefs sure use lots of math. Scholars first use ratios and unit rates to determine a price for a can of corn. Once individuals have the pricing, they determine the amount of ingredients necessary to make brownies...
Balanced Assessment
Paving the Patio
Next time you need to repave your patio, have your scholars do all the math. They first calculate and answer questions using the area of patio blocks. Next, they determine the cheapest block to use to pave the patio.