Mathematics Assessment Project
Giantburgers
Americans love burgers! Pupils determine whether a given claim about burgers is true by reasoning from the provided information. The task involves operations with scientific notation.
Utah Education Network (UEN)
Analyze Proportional Relationships and Use Them to Solve Real-World Problems
What proportion of learners will benefit from the lessons on proportional reasoning? Class members learn about proportional relationships, from unit rates to writing equations for proportional relationships. Then, they learn to use...
McGraw Hill
Metric Units of Weight and Volume
Getting the right measurements can save a lot of time and money in the real world. Learners are introduced to unit conversion and how to accurately go from one unit to another. The first pages are notes and then the packet finishes with...
McGraw Hill
The Units of the English System
Go from feet to inches to yards and back again with this notes and worksheet combo resource. Several pages of examples regarding unit conversion of the English system are given, followed by different pages of problems. There is a nice...
Achieve
Corn and Oats
How much land does a parcel hold? How much fertilizer does it take for a field of corn? Pupils answer these questions and more as they apply ratio reasoning and unit analysis.
Achieve
Framing a House
If members of your class wonder where they can use the math they learn in middle school, let them discover the answer. Learners apply geometry concepts of scale and measure to calculate the costs of framing a house addition.
Achieve
Task: Storage Sheds
Bridge the gap between mathematics and Career Technical Education. Pupils research the cost associated with building storage sheds and analyze possible profit. They build scale models and determine if building and selling the sheds is a...
Curated OER
Dragonfly
The speed of a dragonfly brings math into the real world as your learners collaboratively see the value in calculating unit rates in direct proportion problems. This six-phase instructional activity encourages you, as the teacher, to...
Curriculum Corner
8th Grade Math "I Can" Statement Posters
Clarify the Common Core standards for your eighth grade mathematicians with this series of classroom displays. By rewriting each standard as an achievable "I can" statement, these posters give students clear goals to work toward...
Rational Number Project
Initial Fraction Ideas: Lesson 3
Visual models support young mathematicians as they deepen their fractional number sense in this elementary math lesson. Using fraction circle manipulatives, children explore basic unit fractions as they develop the fundamental...
Curated OER
Stock Swaps, Variation 3
More on the fictitious takeover of the Apple Corporation by Microsoft. In this scenario, Microsoft has $28.00 per share to spare, so how many do they need to offer to make an even trade? This is an engaging problem to solve when...
Curated OER
Stock Swaps, Variation 2
If Microsoft wanted to take over Apple, how many shares would they need to break even? This is an ideal task for seventh graders who are studying proportional relationships and applying them to real-world scenarios. Use it as an...
Scholastic
Study Jams! Rate
Zoe is reading books over vacation and wants to know at her current rate, how many will she finish by the end. Building on prior knowledge of fractions and ratios, young mathematicians learn how equivalent rates are used to answer her...
Illustrative Mathematics
Ratio of Boys to Girls
How many boys are in the class? Here is an introductory exercise describing ratios. The commentary shows different ways learners can approach the problem, using a tape diagram of boys to girls and using a table. The activity includes...
Illustrative Mathematics
Currency Exchange
Take your class on a North American adventure with a currency conversion problem. Pupils are asked to change US dollars into Canadian dollars and then to Mexican pesos. The commentary includes two solutions, converting by unit rates and...
Illustrative Mathematics
Sand Under the Swing Set
Help the local elementary school fix their playground by calculating the amount of sand needed near the swing set. The problem practices setting up proportions and ratios with three different options for solving. You can chose the option...
Illustrative Mathematics
Peaches and Plums
According to the resource graph, which costs more: peaches or plums? Algebra learners compare two proportional relationships and then throw in a banana. Leaving out the scale helps learners become intuitive about graphing.
Illustrative Mathematics
Find the Change
This exercise is an opportunity for algebra learners to understand the connection between the slope of a line and points found on the line. Use similar triangles to explain why slope m is the same between any two points. Discuss with the...
Illustrative Mathematics
DVD Profits, Variation 1
The idea in the resource is to understand the connections between proportional relationships, lines, and linear equations. To stay within the context of the standard, skip the part of the resource that solves with unit rates. Instead,...
Illustrative Mathematics
Molly's Run, Assessment Variation
Part of as assessment series, the activity follows the lesson Molly's Run to practice ratios and dividing with fractions. Different solution options are given for your learners' preference. The commentary explains how the...
Illustrative Mathematics
Cooking with the Whole Cup
Whoops! Travis accidentally put too much butter into the recipe. Your bakers must find out how to alter the recipe to accommodate different changes by using unit rates and ratios . The activity has multiple parts and calculations with...
Illustrative Mathematics
Riding at a Constant Speed, Assessment Variation
Practice ratios and unit rates with tracking how long Lin took to ride her bike. Provided with different questions, your mathematicians can assemble their answers using a chart or setting up ratios. The activity is included in a set of...
Illustrative Mathematics
The Escalator, Assessment Variation
A great way to practice with unit rates, the activity gives your mathematicians an opportunity to compare different statements and select which are true. They can practice with "choose all that apply" by setting each statement into its...
Illustrative Mathematics
Comparing Speeds in Graphs and Equations
Compare two different proportional relationships on a graph. It is up to your mathematicians to determine which of two moving objects have greater speed. A good example of a Common Core multiple choice question.