Illustrative Mathematics
Illustrative Mathematics: 8.ee Peaches and Plums
In this task, 8th graders are shown graphs of two linear functions and are asked to compare the costs per pound of two fruits without knowing their actual prices. To do this, they need to think about slope and unit rates. Aligns with...