Curated OER
How Much Does Soap Cost?
Explore multiplication and division using real life problems, including how to find the cost of soap per bar. Individuals or small groups work to find answers. They then share with the class how they found their answer.
Curated OER
Feed The Whole Class
Students solve word problems and determine quotients of fractions and mixed numbers. They practice multiplying fractions by increasing a recipe found on a food website. In addition, they increase the numbers to feed the whole class a...
Centre for Innovation in Mathematics Teaching
Ratio and Proportion
Middle schoolers review the definition and rules for equivalent fractions. Additionally, they are introduced to equivalent ratios. They write examples of ratios from the board, and they come to the board to write the correct equivalent...
Curated OER
Finding a Fraction of a Fraction
Teach your math class to determine the value of fractions. The group will explore how to break a fractional part into smaller pieces, which helps strengthen their understanding of the part/whole relationship of fractions. A written...
Curated OER
Uncorking Work Problems
Explore the concept of work with your class, using bottles, water, and corks to calculate work, while using the formula work = rate x time. Students conduct multiple experiments, timing how long it takes for water to drain out of the...
Curated OER
Word Problem Exchange
Students discuss elements of word problems: key words, data, computation clues, and unnecessary information and use the four steps of problem solving to find a solution and check for reasonableness.
Curated OER
Mixed Math Applications
In this solving various types of math problems worksheet, students add and compare totals, estimate and solve sums, determine reasonableness of an answer, and fill in missing numbers in number sentences. Students solve four problems.
Curated OER
Problem Solving Skill: Reasonable Answers
In this problem solving worksheet, students read a story problem on the cost of fabric and then answer 4 fill in the blank problems regarding the price of fabric and whether or not it is reasonable.
Curated OER
Estimating Products
In this estimating products worksheet, 5th graders round numbers to find an estimate of the product. Students are to estimate by finding a range.
University of Cambridge
University of Cambridge: Nrich: A Flying Holiday
Some may think this problem is for the birds but you will need to use your problem solving skills to come up with a reasonable answer. Then check this one page website for the solution.
University of Cambridge
University of Cambridge: Nrich: Hand Span
Use this one page website to practice measuring things using nonstandard units of measurement. There is a solutions page that is right at the website for more information.
University of Cambridge
University of Cambridge: Nrich: A Rod and a Pole
At this one page website work on this challenge using your very best problem solving skills to find a reasonable answer. Actually, there are a number of solutions. When you find yours check the website to see the solutions already listed.