+
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Running at a Constant Speed

For Teachers 5th - 7th Standards
The learner must use the given constant speed to find the unit rate. A table is made in order to relate the speed to the time and the distance. From the table, learners are able to see the unit rate in miles per minute and miles per...
+
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Friends Meeting on Bicycles

For Teachers 6th - 8th Standards
It's a great day for a bike ride, but how long will it take? Your learners will have to calculate multiple variables in the problem using scaffolded questioning. Different answer choices are given, but you will need to create the table...
+
Lesson Plan
Curated OER

Shopping the Sunday Circular

For Teachers 3rd - 8th
Pupils demonstrate an understanding of price-per-unit mathematics. In this computation lesson, learners accurately figure the unit price of grocery items. They create a chart and record the item, the price, the size and the cost per item.
+
Lesson Plan
Curated OER

Unit Pricing

For Teachers 11th - Higher Ed
Students explore unit pricing to determine the best buy for their money. In this personal finance lesson, students calculate cost per wear examples and create a list of criteria for picking clothes. Students visit a story and use their...
+
Interactive
South Carolina Educational Television

Etv: Job Play: Director

For Students Pre-K - 1st
Use real world applications to determine a budget for the Kids Work! ETV Festival.
+
Unit Plan
CK-12 Foundation

Ck 12: Elem Math: Dividing to Find the Unit Price

For Students 3rd - 5th
[Free Registration/Login may be required to access all resource tools.] Students practice using division to find the unit price.
+
Handout
Math Is Fun

Math Is Fun: Unit Price

For Students 5th - 8th Standards
Learn what unit pricing is and try comparing unit prices in the accompanying game.
+
Lesson Plan
Scholastic

Scholastic: Adventures in Math: Lesson 2: Saving Money by Finding the Better Buy

For Teachers 6th - 8th
Students will be able to make economically sound purchasing decisions by using unit pricing, calculating discounts, and analyzing fixed and variable costs.
+
Professional Doc
Louisiana Department of Education

Louisiana Doe: Louisiana Believes: Eureka Math Parent Guide: Ratios and Unit Rates

For Students 6th Standards
A guide to support parents as they work with their students with ratios and unit rates.
+
Interactive
Calculator Soup

Calculator Soup: Unit Rate Calculator

For Students 9th - 10th
Find the unit rate or unit price with this calculator.