EduGAINs
Making Savvy Consumer Choices
It's never too early to learn about grocery budgeting. Middle schoolers delve into the world of consumer math with a lesson that focuses on both healthy choices and real-world math applications. Groups work together to form a grocery...
Curated OER
Your 4-H Focus on Food Labels
Facilitate healthy eating habits with this collection of activities. This instructional activity, made for 4-H originally, covers nutrition, health, and fitness. Middle schoolers focus on the life skill of making healthy lifestyle...
Curated OER
Math in Science-Knowing the Calories You Take In!
I can burn off one scrambled egg in 30 minutes of walking? Explain how we daily consume and burn calories using this fun worksheet, which breaks down basic foods and activities into kilocalorie equivalents. Nutritionists calculate the...
Curated OER
The Food Guide Pyramid
Young scholars examine each level of the food pyramid and how many servings they should consume during the day. They study the important nutrients associated with each category of the food pyramid.
Curated OER
Operation Spaghetti
Find the math in recipes. Young chefs will follow a recipe and investigate the total cost for materials. They measure amounts of food necessary for the recipe and compute the per person cost.
Beyond Benign
Truckin’ to Your Table
Food takes a trip to the table. Class members choose a meal from a menu and calculate the total cost of the meal including tax and tip. Using a food origin card, pupils determine how far each of the ingredients of a meal traveled to end...
Curated OER
Problem Solving: Guess and Check practice 21.5
In this problem solving learning exercise, students observe a Lunch Menu table to use and apply the guess and check strategy to answer consumer problems. Students solve four problems.
Curated OER
Dinner in a Woodland
After reading a short paragraph about what makes up a woodland habitat, fifth graders attempt to identify the primary consumers, secondary consumers, and third order consumers in two separate food chain scenarios. They also name a hawk's...
Curated OER
Budget Bonanza
Students demonstrate how to use a budget plan. In this consumer math lesson, students calculate the total cost of data and determine if they are within budget. Students use calculators to determine the total cost. There is a rubric...
Curated OER
Shopping Detective
In this consumer math worksheet, students analyze the prices on 4 food items in a store. Students solve 7 word problems with the information.
Curated OER
Math Practice Planning a Trip to London
In this consumer math worksheet, students plan a weekend in London and calculate the hotel cost, shows, food and transportation. Prices are in pounds and pence. This page is suitable for UK students.
Curated OER
Kool Kumara Lesson Plans - Healthy Living
Students read graphs as they work with recommended daily intakes of nutrients. In this math and nutrition lesson, students examine Recommended Daily Intake Maps to establish how much of the daily requirement is met by eating on kumara....
Curated OER
Let's Go Consumer Shopping
Second graders rotate through various centers designed to practice consumer math skills. They complete a task card at stations simulating consumer transactions that would take place at toy store, grocery store, restaurant or school store.
Mathalicious
New-tritional Info
Burning off a Big Mac® doesn't seem like a big feat until you calculate the minutes of exercise necessary to break even. Young mathematicians look at different menu items in relation to different body weights and exercises to calculate...
Curated OER
Making Healthy Food Choices
In this well-designed nutritional activity, students are given the opportunity to create their own daily food record, compare their nutrient with minimimun requirements, and think critically about their own food choices. Materials and...
Curated OER
Yummy Math
Young mathematicians use bags of Skittles to help them gain practice in graphing and organizing data. They work in pairs, and after they have counted and organized their Skittles, they access a computer program which allows them to print...
Curated OER
Food Chains and Endangered Animals
Students investigate how all links in the food chain are related. In this animal habitat lesson, students hypothesize about what would happen in the food chain if an endangered species were to become extinct. This lesson also includes an...
Curated OER
Food Type And Calories Per Square Meter
Students compare the efficiency of producing food calories in different types of food then calculate how much land is required to supply their food for a year. They then graph the results.
Curated OER
Citrus Fruit Counting and Problem Solving
In these two counting citrus fruits worksheets, students add and subtract by coloring the fruits and solving the problems and problem solving consumer math word problems. Students solve 12 problems.
Curated OER
Transforming Food Energy: A Balancing Act
Students explain their role as consumers. They use a purchased calorimeter or make their own simple calorimeter to measure the energy content in selected foods. This interesting lesson really gets students thinking about what they eat.
Curated OER
Comparison Food Shopping: Buying Groceries for Two People for One Week
Twelfth graders investigate how to develop a simple food budget for two using newpaper ads, the basic four food groups, and calorie counts.
Curated OER
Healthy Snacks. Healthy Packaging
Fourth graders research how to select the most cost-effective snacks. In this consumer practices lesson plan, 4th graders compare packaging labels and come to conclusions on how cost effective the product is. Students discuss their...
Curated OER
Kumara Math
Students explore nutrition by completing math problems in class. In this food conversions lesson, students identify what the kumara plant is and how it can contribute to human health by regularly consuming an appropriate amount. Students...
Curated OER
What Did It Cost 100 Years Ago?
Students compare prices of good across the century in order to introduce the topic of inflation. They undertand the concepts of inflation and Consumer Price Index (CPI), use online calculators to figure the approximate cost of goods...