+
Lesson Plan
1
1
Curated OER

Grocery Store

For Teachers Pre-K
Students explore food and grocery stores. In this activity on foods, students are introduced to the food pyramid and healthy eating through a variety of center activities. Students have to opportunity to role-play working at a grocery...
+
Lesson Plan
Curated OER

Shopping-Unit Pricing

For Teachers 5th - 8th
Comparing unit prices of food products is a skill that learners will use for the rest of their lives. Here is a simple plan that provides practice calculating the unit price for various grocery store products. Use two jars with differing...
+
Lesson Plan
Curated OER

Grocery Store Problem Solving

For Teachers 4th - 7th
Students use multiple math skills to complete grocery story problems. For this grocery math lesson, students study grocery ads to learn about the cost of foods. Students investigate food types and the costs of processed versus raw foods....