Curated OER
Unit 10: Going Shopping Day 1: Buying School Supplies
Students, who are second language learners, develop a story about shopping. In this language development lesson, students brainstorm in their native language about the items they purchase at the beginning of the school year. They work...
Curated OER
Understanding the Effects of Currency Exchange Rates
In this algebra learning exercise, learners match the currency with the country of origin. They convert between that currency and the US using a foreign exchange conversion table. There are 35 questions.
Curated OER
Purchasing Items Using the Next Dollar Strategy
Drill and practice is the method of teaching for today. Special needs pupils practice rounding to the next dollar value when purchasing an item at the store. They are shown flash cards with a monetary value, they then have 3-5 seconds to...
Perkins School for the Blind
Grocery Shopping
Grab those reusable bags, it's time to go shopping! Intended to foster independent living skills in learners with visual impairments, the lesson covers several topics related to grocery shopping. They start by planning a meal, reading...
Curated OER
Money
Students speak and listen to different prices of items and complete a worksheet. In this prices lesson plan, students circle the correct prices on a sheet they are given based on the ones their teacher calls out.
Federal Reserve Bank
Sheep in a Shop
What do you think sheep might be able to barter when they don't have quite enough to buy a gift? Your pupils can find out this and much more during this lesson plan about Sheep in a Shop, spending, saving, and bartering.
Curated OER
Mental Money
Students access prior knowledge to round numbers and add decimals. For this mental math lesson, students share the book Betcha and calculate estimates for three jars based on the book. Students calculate money answers based on coins...
Curated OER
Using the Grocery Store as an Instructional Place for Math
The grocery store can be a great place to reinforce math lessons and get new activity ideas.
Curated OER
The Big Buck Adventure
Young scholars practice making change, and adding and subtracting money. In this money lesson, students listen to a reading of The Big Buck Adventure by Shelley Gil. They access teacher assigned web sites to practice making change,...
Curated OER
Buying in Bulk
Students investigate buying purchases in bulk. In this buying in bulk lesson, students consider ways to cut costs and reduce waste in landfills by making bulk purchases.
Curated OER
Comparison Shopping
Learners practice developing budgets. In this financial awareness instructional activity, students read The Monster Money Book and list ways the characters saved money in the story. Learners plan a budget and demonstrate how to look for...
Curated OER
Coupon Clippers: Understanding Comparative Shopping
Third graders participate in a shopping spree after listening to Pigs Go to Market: Fun with Math and Shopping. After the story is read aloud, 3rd graders answer discussion questions and review key vocabulary. Students complete provided...
Curated OER
Let's Go Shopping
Students review and identify common vocabulary related to food, shopping, and courtesy expressions. Students then practice English language skills by shopping in classroom market while playing roles of shoppers and store personnel.
Curated OER
Grocery Store Math- Home/School Activity
In this home/school consumer math activity, students examine ways to save money at the grocery store. They work with a family partner to write a menu and write a shopping list. They shop for the items noting the prices and using a...
Curated OER
Shopping!!!
Students explore money management. In this financial awareness lesson plan, students are given an amount of money and a sheet of objects to choose from to buy. Students choose only five objects they can afford to "buy."
Curated OER
Comparison Shopping
Students explore the concept of comparison shopping. They compare quantity as well as amount to find the better bargain.
Curated OER
Shopping Trip
In this number sense instructional activity, 5th graders determine if they have enough money to purchases both toys. Students answer the four questions by circling yes or no.
Curated OER
Holiday Shopping
Fourth graders find change for an amount given. In this real life subtraction lesson, 4th graders use an advertisement to select items to "buy." They figure out how much money they would pay the cashier and how much money they will get...
Curated OER
Field Trip!: A Visit to the Grocery Store
Students discover that foods are organized into groups of similar items by developing vocabulary to enhance verbal discussion i.e., real experiences provide the foundation for thoughtful discussion and critical thinking. They then...
Curated OER
Understanding the Effects of Currency Exchangerates
Students examine the economic effects of a strong and weak U.S. dollar. They identify the currency used in countries which regularly trade with the U.S., discuss the pros and cons of a strong U.S. dollar, and calculate the prices in...
Virginia Department of Education
Practical Problems Involving Decimals
After discussing decimals and "going shopping" in the classroom, young mathematicians are given four practical word problems that require them to estimate their answers, given specific information. The highlight of the lesson is...
Yummy Math
Which is the Best Deal on Candy?
Buying enough candy for trick-or-treaters without spending a lot of money can be the ultimate Halloween trick. Middle schoolers solve two holiday-themed word problems to determine which brand of candy is the better deal, based on cost...
Curated OER
Smart Shopping
In this exact change activity, 3rd graders look over a price list and circle each item that Danielle can buy with 3 quarters, 2 dimes, a nickel and a penny. Students find five groups of items that Danielle can buy together with the exact...
Curated OER
Money in India: Comparison Shopping
Students are exposed to a monetary system different from their own. They learn to exchange currencies between two monetary systems. Practice the necessary mathematical functions to find comparison. Compare prices of items sold in India...