Illustrative Mathematics
Giantburgers
What is a million between friends? This fast food chain claims to serves a certain percentage of Americans every day. The resource agrees, but depending on how you calculate it, you could be a million off. Let your fast food munchers be...
Illustrative Mathematics
Proportional Relationships, Lines, and Linear Equations
The resource is a good introduction to what makes a proportional relationship between two lines. Discuss the similarities of both lines and the possibility of intersection. Use this opportunity to list other acceptable forms of each...
Illustrative Mathematics
Buying a Car
Teenagers love to think about driving and buying their first car. The intent of this resource is to create an equation for the list price of a car and add the appropriate state tax. Once your teens understand the calculation, ask them to...
Illustrative Mathematics
Dimes and Quarters
Here is a coin problem where the algebra learner determines the pair of linear equations needed to solve the system. Whether the equations are taken from a table, or your scholars recognize the format of a coin problem, it is an...
Illustrative Mathematics
Electoral College
A cross-curricular resource that takes the electoral votes and allows your learners to organize and analyze the data. Young voters can determine which states are more influential and interpret the dotplot provided for more data....
Illustrative Mathematics
Fixing the Furnace
This comprehensive resource applies simultaneous equations to a real-life problem. Though the commentary starts with a graph, some home consumers may choose to begin with a table. A graph does aid learners to visualize the shift of one...
Illustrative Mathematics
Coupon Versus Discount
All too often stores give coupons for an item, but when you go into buy it, the item is on discount. The store won’t take the coupon if the discount is used. So what do you do, use the coupon or take the discount? This activity...
Illustrative Mathematics
Molly's Run, Assessment Variation
Part of as assessment series, the activity follows the lesson Molly's Run to practice ratios and dividing with fractions. Different solution options are given for your learners' preference. The commentary explains how the...
Illustrative Mathematics
Cooking with the Whole Cup
Whoops! Travis accidentally put too much butter into the recipe. Your bakers must find out how to alter the recipe to accommodate different changes by using unit rates and ratios . The activity has multiple parts and calculations with...
Illustrative Mathematics
Riding at a Constant Speed, Assessment Variation
Practice ratios and unit rates with tracking how long Lin took to ride her bike. Provided with different questions, your mathematicians can assemble their answers using a chart or setting up ratios. The activity is included in a set of...
Illustrative Mathematics
The Escalator, Assessment Variation
A great way to practice with unit rates, the activity gives your mathematicians an opportunity to compare different statements and select which are true. They can practice with "choose all that apply" by setting each statement into its...
Illustrative Mathematics
Heads or Tails
Heads! A great way to practice probability is to flip a coin in class. The provided data allows your mathematicians to predict the probability of heads in ten coin flips. Bring coins to class and allow your own trial of heads or tails....
Illustrative Mathematics
Comparing Speeds in Graphs and Equations
Compare two different proportional relationships on a graph. It is up to your mathematicians to determine which of two moving objects have greater speed. A good example of a Common Core multiple choice question.
Illustrative Mathematics
Track Practice
And they're off! While two runners are at track practice, your mathematicians' job is to find out who leaves the other in the dust. The activity provides a variety of data that can be computed into unit rates for comparisons. Available...
Illustrative Mathematics
Mr. Brigg's Class Likes Math
A quick discussion question that brings some collaboration into your classroom will allow your thinkers to make a decision about sampling. Mr. Briggs wants to know if the results from his class are a valuable comparison to the entire...
Illustrative Mathematics
Molly's Run
A simple lesson with a lot of support behind it. Your learners will find out how long it takes Molly to run a mile by choosing their solution method. The activity can be used as a lesson or as an independent assignment. Preface with...
Illustrative Mathematics
Games at Recess
A great non-calculation problem that lets your math minds explore without the pressure of the right answer. Your learners will have to compare boys and girls playing soccer and jump rope during recess. How many more boys than girls are...
Illustrative Mathematics
Fruit Salad
Playing with values in this fruit salad problem allows learners to find out how many cherries were mixed in. Your middle schoolers can organize their thoughts in a chart before going into the equation. Eigth graders can skip the chart...
Illustrative Mathematics
It's Warmer in Miami
Brrrr it's cold in Alaska! When given the temperatures of Anchorage and Miami in the winter, your mathematicians will calculate how much warmer it is in Miami. Answer key provides two different solution choices. Great as a warm-up for...
Illustrative Mathematics
Buying Gas
A quick problem to test your middle schoolers' knowledge of dividing with decimals. Also a good practice of unit rates, they must compute the cost of one gallon of gas when given the total amount for a fill up. Can be used as a preface...
Illustrative Mathematics
Baking Cookies
You can never have enough cookies, but do you have enough ingredients? This activity allows your bakers to discover how many batches of cookies they can make with the ingredients provided. Also useable as an independent assignment, your...
Illustrative Mathematics
Cell Phone Plans
Turn your classroom into a local cell phone store. Then, have your cell phone agents use linear equations to visually display three cell plans and their advantages. It makes for a great group project. Discuss how to decide which plan is...
Illustrative Mathematics
Coffee by the Pound
This is a great exercise in graphing proportional quantities to interpret the unit rate as the slope of a graph. It is not easy for learners to understand what a unit rate is. When it is presented as the slope of a linear line graph,...
Illustrative Mathematics
Discounted Books
Adolescents love to shop, especially when an item is discounted. Here, shoppers only have a set amount of money to spend. Will they be able to make a purchase with the discount and tax added in? Percent discounts can be calculated...