Curated and Reviewed by
Lesson Planet
In this rate learning exercise, students read story problems, write equations, and determine the rate of given objects. They use proportions or equations to determine cost and value. This one-page learning exercise contains ten multi-step problems.
3 Views
1 Download
Resource Details