Curated and Reviewed by
Lesson Planet
This Estimation lesson plan also includes:
- Project
- Vocabulary
- Join to access all included materials
Fourth graders view a variety of rice products and calculate their cost. In this rice math lesson, 4th graders estimate cost and multiply to find 8 of each item. Students estimate using different amounts of rice products. Students calculate the amount of rice needed. Students complete an estimation activity independently. Students play a rice game.
26 Views
24 Downloads
Concepts
Additional Tags
Classroom Considerations
- This resource is only available on an unencrypted HTTP website.It should be fine for general use, but don’t use it to share any personally identifiable information