Curated and Reviewed by
Lesson Planet
In this math instructional activity, students solve real life word problems pertaining to spending money on school supplies in a store. Students use basic operations to calculate cost of buying specified items. Note: All prices are in pounds and pence.
41 Views
48 Downloads
Additional Tags
Resource Details